Stag Delay Türkiye Ürün Görseli

Kısırlık Aşk Hayatınızı Etkiler mi?

Eğer bir kadınsanız, hayatınızdaki bir noktada sizi anne olarak çağıran biyolojik saatinizin işaretini duymuş ya da neredeyse hiç şüphesiz duyacaktır. Bu kene cevaplanmıyorsa ne olur? Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine (CDC) göre, Amerika’daki milyonlarca kadın kısırlığa maruz kalıyor ve 15 ila 44 yaşları arasındaki bazı 7.5 milyon gebe kalma veya gebe kalmakta güçlük çekiyor. ( 1 ) Ne yazık ki bunu yapamayan hamile kalmak isteyen çok sayıda kadın. Neyse ki, yardımcı olabilecek doğal infertilite tedavisi seçenekleri vardır.

 

İnfertilite oranı Amerika’da ve dünyada artmaya devam ediyor. Birçoğu, modern dünyamızda vücudu kirleten tohumları sorumlu tutuyor ve doğurganlık, hamilelik ve çocuk doğurma gibi değerli fonksiyonlardan ödün vermiyor.

 

İnfertilite nedir? Birincil, infertilite, en az bir yıl boyunca sık sık, korunmasız cinsel ilişki yaşamasına rağmen hamile kalmanın mümkün olmadığı olarak tanımlanır. İkincil kısırlık, bir veya daha fazla biyolojik çocuğun doğumunu müteakiben hamile kalma veya gebelik dönemine yetmezlik olarak tanımlanır. Kötü beslenme, duygusal stres, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tiroid rahatsızlıkları , kandida, tıbbi durumlar, yeme bozuklukları, aşırı egzersiz, obezite ve  hormonal sorunlar gibi infertilitenin birçok nedeni olabilir .

 

İyi haber şu ki, çiftlerin çoğu tedavi ile ya da tedavisiz olarak gebe kalacak. ( 2 ) Size ve eşinize zamanında, masraflı ve sıklıkla invaziv infertilite tedavileri olmadan daha kısa sürede daha önce gebe kalmanıza yardımcı olabilecek en doğal infertilite tedavi seçeneklerini anlatayım.

 

Doğal İnfertilite Tedavisi

  1. Bir şifalı diyet yiyin

 

Birçok koşulda olduğu gibi, doğal infertilite tedavisinde en önemli seçeneklerden biri, sağlıklı ve sağlıklı bir diyet yapmaktır.

 

Doğal kısırlık tedavisine yardımcı olan gıdalar şunları içerir:

 

Organik yiyecekler

 

Pestisitler östrojen ve diğer hormonları etkileyebilir, bu nedenle mümkün olduğunca organik ürünler seçmek önemlidir.

 

Vahşi Yakalanmış Balık

 

Omega-3s , döllenme ve implantasyonu teşvik edebilecek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar aynı zamanda, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyetin, yumurtlamayı düzenlemesine, yumurta kalitesini iyileştirmesine ve hatta yumurtalıkların yaşlanmasını geciktirmesine yardımcı olabileceğini önermektedir. ( 3 ) Cıvalı yüksek balıklardan kaçının.

 

Vitamin E Zengin Gıdalar

 

E vitamini birçok hormon ve endokrin sistemin düzgün çalışması için kritik önem taşır.

 

C Vitamini Zengin Gıdalar

 

C vitamini, kadınlarda yumurtlamayı tetiklemeye yardımcı olur ve erkeklerde spermi artırabilir. Vitamin C gıdalar aynı zamanda vücudunuzun üremesini, hamile kadınlar için önemli bir besin maddesi olan demir emmesine yardımcı olur. Greyfurtlar ve diğer narenciye, kiviler, guava, kırmızı biber ve lahana büyük kaynaklarıdır.

 

Folat açısından zengin gıdalar

 

Folat veya folik asit, vücudun yeni hücreler kurmasına ve doğum kusurlarını önlemesine yardımcı olan bir B vitaminidir. Uzmanlar, sağlıklı bir gebelik sağlamak için gebe başlamadan önce folik asit alımını artırmayı öneriyorlar. Çoğu kadın günlük olarak 400-800 mikrogram almalarını sağlamak için folik asit ile doğum öncesi bir vitamin almaya teşvik edilir. Doğal olarak folat bakımından zengin gıdalar  yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, fasulye ve buğday tohumu içerir.

 

Brokoli, Lahana ve Brüksel lahanası

 

Bu turpgil sebzeler, karaciğerin östrojeni metabolize etmesine yardımcı olan indol-3-karbinol içerir. Kabaklu sebzeleri buğdayla ıslatmanın en iyisi, ham durumlarında bulunan goitrojenlerden kaçınmaktır.

 

Kabak Çekirdeği

 

Erkekler için, bu tohumlar çimlenme, üreme için gerekli besin maddesi sağlar.

 

Doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilen gıdalar şunları içerir:

 

Yüksek Yağ İşlenmiş Etler

 

Bunlar iltihaplanma düzeylerini artırabilir ve katkı maddeleri içerebilir.

 

Taneler

 

Tahıllar kortizol ve östrojeni artırabilir ve kısırlık sorunlarına neden olabilir.

 

Rafine şeker

 

Rafine şeker bağışıklık fonksiyonunu azaltır ve besin maddesinin tükenmesine neden olabilir. Rafine şekerin yüksek miktarda alınması da obeziteye katkıda bulunur ve bu da kısırlık için büyük bir risk faktörüdür. ( 4 )

 

Alkol

 

Alkol iltihabı arttırır ve bağışıklık fonksiyonunu azaltır. Kadınlar için ağır içme, ovulasyon bozuklukları ve endometriozis riski ile ilişkilidir . Erkeklerde testosteron seviyelerini düşürür, erektil disfonksiyona neden olur ve sperm üretimini azaltır.

 

Kafein

 

Kafein, hormonal dengesizliklere, dehidrasyona ve mineral eksikliklerine neden olabilir. Yüksek tüketimin doğurganlığa müdahale ettiği gösterilmiştir. Kafeinin düşürülmesi ya da tamamen bırakılması, özellikle de sorun yaşıyorsanız, hamile kalmaya çalışırken akıllı bir fikirdir. ( 5 ) American Gebelik Derneği, günde 200 ila 300 miligram fazla kafeinin doğurganlığı yüzde 27 oranında azaltabileceğini ve böylece aşırı dozda kafeinin önlenmesini istediğinizi söylüyor . ( 6 )

 

İlaçlar

 

Esrar gibi ilaçlar, her ay ovulasyonu zorlaştırarak doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilir. ( 7 )

 

  1. Bereketi Takviye Edici Takviyeleri Alın

 

Bir başka doğal infertilite tedavisi aşağıdakileri de içeren daha fazla doğurganlığı teşvik eden takviyeleri tüketmektir:

 

Akşam Primrose Yağı (adet döngüsünün gün 1-14’ünden 1,500 mg 1-2 kez)

 

Akşam çuha çiçeği, servikal mukusu arttırarak ve uterus fonksiyonunu güçlendirerek doğurganlık çabalarını artırabilen yüksek seviyede gama-linolenik asit (GLA) içerir. Adet döngüsünün 14. gününden günde bir ila iki kez 1,500 miligram alın.

 

Vitex (Chasteberry)

 

Östrojen ve progesteron oranları dengelemeye yardımcı olur ve yumurtalıkları uyarır. Günlük 160-240 miligram atın.

 

C vitamini

 

C vitamini erkeklerde sperm aglütinasyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Günde iki kez 500 miligram alın.

 

B kompleksi

 

B vitaminleri östrojen metabolizmasında rol oynar. Her gün 50 miligrama alın.

 

E Vitamini

 

E Vitamini hormonal dengeye yardımcı olmak için doğurganlık için önemli bir vitamindir. Her gün 400 uluslararası birim tüketin.

 

Progesteron Krem

 

Bu, doğal olarak östrojen ve progesteron düzeylerini dengelemek için topikal olarak uygulanabilir. Adet döngüsünün altı ile 26 günleri arasında çeyrek çay kaşığı al ve üçüncü gebelik haftasından sonra durun.

 

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )